Alerjik Hastalıklar

Allerji, immunolojik mekanizmalarla başlayan vücuttaki tüm mukozal yüzeyler ve derideki reaksiyonlardır. Bu etkilenme iç organlarda çeşitli boyutta hasara neden olabilir.

Atopi, Çevresel allerjenlere cevaben (polen, ev tozu akarı, kedi, küf gibi) allerjen spesifik IgE üretebilme ve astım, rinit ve egzema gibi allerjik durumları ortaya çıkarabilme eğilimidir.Atopik bireylere astım, rinit, dermatit, ilaç ve gıda allerjileri, arı allerjisi, anaflaksi gibi hastalıklar sık eşlik eder. Atopide ,spesifik IgE serum ve deri testleri ile tespit edilebilir.

Solunum Yolu Allerjik Hastalıkları; astım, allerjik rinit, allerjik konjunktivitdir. Solunum yolu allerjilerinde, nefes darlığı, hırıltı, öksürük, burun ve göze ait yakınmalar görülür. Sigara dumanı, hava kirliliği, toz, kokular, parfüm, stress, üzüntü, reflü, bazı ilaçlar ve egzersiz yakınmaları arttırır.

Derinin Allerjik hastalıkları; Kontakt dermatit, ürtiker, anjioödem, ilaç erüpsiyonlarıdır. Ürtiker vücutta kaşıntı, kızarıklık ve döküntü ile seyreder. Anjioödem varlığında bu belirtilere ek yüzde veya vücut bölgelerinde şişlik izlenir. Bu hastalarda öncelikle belirtilerin süresinin ve tetikleyici faktörlerin belirlenmesi gerekir. 6 haftadan kısa ise akut ürtiker, uzun ise kronik ürtiker düşünülür.

Çoklu Organlarda Belirti Veren Allerjik hastalıklar; lateks alerjisi, ilaç alerjisi, besin allerjisi,böcek allerjisidir.

Hızlı iletişim
  • 0324 422 31 69
  • info@drfulyagulergun.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

Mesaj Gönder
Hemen Ara