Bronkoskopi

Bronkoskopi akciğer kanserinde göğüs filmi, bilgisayarlı tomografi ve balgam tahlili ile birlikte değerlendirilir. Erken evrede akciğer kanserinin tanısının konulmasını sağlanır. 40 yaş üstündeki herkesin yılda bir kere akciğer filmi çektirmesi gerekmektedir.

Ağızdan öksürmekle kan gelmesi, uzun süren ve tedaviye yanıt vermeyen öksürük, akciğer kanseri riski olan bir hastada lokalize solunum seslerinin değişmesi, ses kısıklığı, tekrarlayan zatürre, akciğerde sıvı olması, radyolojik olarak yer kaplayan lezyon olması tanı amaçlı bronkoskopi yapılmasını gerektiren durumlardır.

Ayrıca 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içmiş her hastada öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler başlamışsa veya aniden şiddetlenmişse, bronkoskopi yapılmalıdır. Bu esnada alınan biyopsi ve bronşları yıkayarak elde edilen yıkantının mikroskop analizi, akciğer kanserinin erken teşhisine olanak sağlayan bir yöntemdir.Böylece akciğer kanseri çok erken dönemde teşhis edilerek hayat kurtarıcı cerrahi müdahale olanağı sağlanır.

Hızlı iletişim
  • 0324 422 31 69
  • info@drfulyagulergun.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

Mesaj Gönder
Hemen Ara